Trening Zen

Trening Zen

Travel Aficionado – flickr

Zen jest nie tylko sztuką doświadczania każdej chwili w głębokiej harmonii, ale także poznawaniem siebie, całej natury, której jesteśmy częścią i dążenie do osiągnięcia nirwany.

Praktyka Zen to przede wszystkim trening medytacyjny oparty na siedzeniu w stanie wyciszenia i obserwacji. Dzięki codziennym ćwiczeniom naszego umysłu można doświadczyć pełni harmonii, spokoju, odkryć źródło naszej wewnętrznej siły i pokładów samoakceptacji oraz akceptacji otaczającego nas świata.

Trening Zen polega na przyjmowaniu wszystkiego, co się w naszym życiu pojawia, takim jakie jest. Podczas medytacji jest się w stanie wewnętrznej ciszy, czyli wg. Zen- Pustki. Nasz umysł staje się wówczas czysty i ujawnia się jego prawdziwa natura. Dzięki temu osoba praktykująca Zen nie angażuje się w otaczającą ją rzeczywistość. Nie stara się ona ani odrzucać, ani też przyciągać zmartwień, radości czy okoliczności, w których się znalazła w swoim życiu. Akceptuje świat i ludzi w ich naturalnej postaci.

Medytacja Zen nie skupia się na jakichkolwiek technikach koncentracji. Opiera się ona na zauważaniu ciszy ukrytej pomiędzy naszymi kolejnymi myślami, a także na doznawaniu esencji siebie.

W czasie długotrwałych treningów Zen w życiu praktykującej buddyzm osoby pojawia się z czasem prawdziwa, głęboka harmonia i wewnętrzny spokój. Dzieje się tak dlatego, iż umysł staje się czysty i cała otaczająca nas rzeczywistość jawi się nam w jej prawdziwej formie- nietrwałości życia. Skupiamy się wtedy na tym, co jest tu i teraz.

Ten stan „bez przywiązania” stanowi punkt wyjścia do odkrywania miłości oraz harmonii w naszym życiu. Albowiem prawdziwa miłość opiera się na zrozumieniu drugiej osoby, kochaniu jej taką, jaka jest i dostrzeganiu w niej piękna oraz dobra. Zrozumienie natury miłości, a także współczucia jest dalszym etapem treningu Zen.

Medytację Zen, czyli trening „wyłączenia się” nazywa się „zazen” lub „sikan-tadza”. Polega on na medytacji w pozycji siedzącej, będąc jednocześnie w pełni czujnym i obecnym. Początkowymi technikami treningu Zen mogą być: skupienie się na oddechu i podążaniu za nim lub liczenie kolejnym wdechów i wydechów, np. od 1 do 10. Spowoduje to zarówno obserwację oddechu, jak i obserwację myśli. A to zaś sprzyja coraz większemu uchwyceniu tego, co jest pomiędzy naszymi myślami, czyli głębokiej, wewnętrznej ciszy.

Trening Zen prowadzi do uspokojenia umysłu, wyciszenia niepokojących myśli i doświadczania rzeczywistości takiej, jaką jest. Dzięki stopniowemu osiąganiu stanu wyciszenia, a także nie rozpraszania się światem wzrośnie nasza percepcja oraz wgląd w nas samych.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.