Bodhidharma postać-legenda

Bodhidharma

Bodhidharma to postać-legenda w buddyzmie mahajany. Określany jako dwudziesty ósmy patriarcha buddyzmu indyjskiego i pierwszy patriarcha buddyzmu chan. Również w buddyzmie zen, Bodhidharmę uznaje się, że pierwszego patriarchę.

W niektórych chińskich dokumentach znajduje się adnotacja o przybyciu 40-letniego mnicha z Indii, który miał przekazać pewną wiadomość Dharmie Buddzie. Miało to nastąpić około 470 roku. Nie wszyscy jednak wierzą w tę legendę.

W trakcie tego spotkania z cesarzem Wu doszło do nieporozumienia, w wyniku którego mnich został odprawiony z dworu. Następne zaproszenie cesarza spotkało się już z odmową Bodhidharmy. Zakonnik za cel obrał sobie klasztor Shaolin, znajdujący się w prowincji Henan, jednak nie został tam wpuszczony.

Bodhidharma zamieszkał w pobliskiej jaskini. Przebywał tam przez 9 lat, w trakcie których powstało jedno z jego dzieł „Nauczanie zen„. Obecnie ów grota stanowi bardzo popularną atrakcję turystyczną. Z czasem mnisi z Shaolin pozwolili Bodhidharmie wejść do klasztoru, a on pokazał im korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych. Owe ruchu były wstępem do popularnej sztuki walki, jaką jest kung-fu.

Mnich miał czterech uczniów. Nirwanę osiągnął około 540 roku, co zwiększa rozpiętość wiekową mnicha. Część źródeł podaje, że dożył on 150 lat. Pochowano go w świątyni Xiong’er Shan.

Bodhidharma najczęściej przedstawiony jest na różnych obrazach czy rysunkach jako klęczący mnich bez nóg i rąk. Ma on zazwyczaj ciemną i gęstą brodę, kruczoczarne brwi oraz duże, szeroko otwarte oczy (często bez powiek i źrenic) o przeszywającym spojrzeniu.

Istnieje wiele niesamowitych opowieści dotyczących buddyjskiego mnicha. Podobno jego medytacja, odbywająca się w jaskini, trwała nieprzerwanie przez 9 lat w jednej pozycji. Bodhidharma cały czas siedział i wpatrywał się w ścianę. Tak wytężone wpatrywanie się wypaliło dziury w skale.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.